Görevler

Görevler modülü sayesinde kendinize ve ekibinize görevler atayarak gerçekleşmelerini online takip edebilirsiniz.

Görevler modülü kendinize ve ekibinize görevler atayarak gerçekleşmelerini online takip edebileceğiniz bir modülümüzdür.
Bir veriyi dönüşüm hedefine doğru yönlendirme sürecine Huni (Funnel) diyoruz. Süreç takip işlemlerinde (Özellikle Satış, Görev, Aktivite vb gibi) Huni (Funnel) tekniği son derece etkilidir.

Huni (Funnel) tek bakışta işlerin hangi aşamada yoğunlaştığını görerek hızlı karar almanızı sağlayacak son derece faydalı bir araçtır.

Huni (Funnel) bakış açısı sayesinde iş modelinizin verimli bir şekilde çalışıp çalışmadığını da gözlemleyebilirsiniz.
Favoriler özelliği, sizin için önemli olan kayıtların (Müşteri, Aktivite, Randevu, Firma, Hatırlatıcı kaydı gibi) bir klasör altında toplanarak tek tıklamayla ilgili kayda girmenizi sağlayan bir özelliğimizdir.

Favoriler özelliği sayesinde kayıtlarınıza tek tıklamayla ulaşabilirsiniz. Bu özellik size zaman kazandırır, aynı zamanda CRM’inizi kullanmayı kolaylaştırır, takip gücünüzü arttırır ve iş verimliliğinizi yükseltir.

Favoriler özelliğini kullanabilmeniz için herhangi bir kaydın içine girerek sağ üst köşede yer alan Yıldız simgesine tıklamanız gerekiyor. Eğer yıldız’ın rengi sarıya dönüşürse ilgili içeriği Favorilere eklemiş olursunuz. Favorilerden çıkarmak için yıldız simgesine tekrar tıklamanız yeterlidir.
Seçtiğiniz modülle ilgili raporlara ulaşabilmek için her modülün üst kısmında yer alan gösterge paneli düğmesine ve/ya sol menüde yer alan Raporlar bağlantısına tıklayabilirsiniz.

Evet, görevlerinizi excel ortamına aktarabilirsiniz.

Bunun için Araçlar > Dışarı Veri Aktar bağlantılarına tıklayarak Görevler seçeneğini işaretleyip İndir düğmesine basmanız yeterlidir.

Bu özelliği aktif ettiğiniz takdirde ilgili modül içerisinde herhangi bir kayıt oluşturan kullanıcı sadece kendi kayıtlarını görebilir ve bu kayıtlar üzerinde işlem yapabilir.

Bu özellik kullanıcı bazında kayıtların karışmamasını sağlar ve yönetimi kolaylaştırır. Ayrıca kayıt güvenliğini artırır ve gizliliği sağlar.

Bu özellik sadece Kullanıcı rolüne sahip kullanıcılarınız içindir. Yöneticiler tüm kayıtları görebilir.

- Kendinize bir to-do list (yapılacaklar listesi) oluşturabilirsiniz.

- Ekibiniz için görevler oluşturarak, bu görevleri öncelikleri bazında listeleyebilirsiniz.

- Görevinizin tamamlanma yüzdesini ve görevin tamamlanmasına kalan gün bilgilerini kolaylıkla takip edebilirsiniz.

- Takvim uygulaması ile tüm görevlerinizi takvim görünümünde takip edebilirsiniz.

- Görev tarihçesi sayesinde görevle ilgili yapılan tüm işlemleri takip edebilirsiniz.

- Görevlerinizle ilgili ekli dosyaları sisteme yükleyebilirsiniz.

Evet, sol üst köşede yer alan Gösterge Paneli üzerinden görev aşamaları, görev kullanıcı performansı, görev öncelikleri, görev sayısı gibi kriterler doğrultusunda grafiksel olarak performans takibi yapabilirsiniz

Yeni bir görev atadığınızda, bu görevi ilgili kişiye isteğiniz doğrultusunda bir mail ya da sms olarak bildirebilirsiniz.