Aktiviteler

Aktiviteler modülü ile portföyünüzde yer alan firmalarla ilgili tüm iletişim girişimlerini (E-Mail, Toplantı, Ziyaret gibi) kayıt altına alarak raporlayabilirsiniz.

Aktiviteler modülü nedir?
Aktiviteler modülü, Portföyünüzde yer alan firmalarla ilgili tüm iletişim girişimlerini kayıt altına alarak raporlayabileceğiniz ve gelişim sürecinizi takip edebileceğiniz bir modülümüzdür.
Favoriler Özelliği Nedir?
Favoriler özelliği, sizin için önemli olan kayıtların (Müşteri, Aktivite, Randevu, Firma, Hatırlatıcı kaydı gibi) bir klasör altında toplanarak tek tıklamayla ilgili kayda girmenizi sağlayan bir özelliğimizdir.

Favoriler özelliği sayesinde kayıtlarınıza tek tıklamayla ulaşabilirsiniz. Bu özellik size zaman kazandırır, aynı zamanda CRM'inizi kullanmayı kolaylaştırır, takip gücünüzü arttırır ve iş verimliliğinizi yükseltir.

Favoriler özelliğini kullanabilmeniz için herhangi bir kaydın içine girerek sağ üst köşede yer alan Yıldız simgesine tıklamanız gerekiyor. Eğer yıldız'ın rengi sarıya dönüşürse ilgili içeriği Favorilere eklemiş olursunuz. Favorilerden çıkarmak için yıldız simgesine tekrar tıklamanız yeterlidir.
Raporlara nereden ulaşabilirim?
Seçtiğiniz modülle ilgili raporlara ulaşabilmek için her modülün üst kısmında yer alan gösterge paneli düğmesine ve/ya sol menüde yer alan Raporlar bağlantısına tıklayabilirsiniz.
Ekibimin planlamasını yapabilir miyim?
Evet, Aktiviteler modülü ile satış ekibinizin planlamasını yapabilirsiniz.

1-) Satış ekibinizi sisteme tanımlayın

Oluşturacağınız aktiviteleri ekibinize atayarak sonuçları online takip edebilmek için öncelikle ekibinizi sisteme tanımlamalısınız. Eğer sadece tek kullanıcı olarak çalışıyorsanız tüm aktiviteleri kendinize atayarak üretim performansınızı online takip edebilirsiniz.

2-) Firma portföyünüzü oluşturun

Halihazırda hizmet verdiğiniz firmaları DinamikCRM'e toplu olarak aktarmalı ve/ya tek tek oluşturmaya başlamalısınız. Aktivitelerinizi sadece firmalarla değil Müşteriler, Potansiyel Müşteriler, Kişiler ve Çalışanlar ile de gerçekleştirebilirsiniz.

3-) Aktiviteleri oluşturarak planlamaya başlayın

Ekibinizi oluşturup, hizmet verdiğiniz firmaları eklediğinize göre artık aktivite planlamaya başlayabilirsiniz.

Bir firma ile Toplantı, Ziyaret, Yemek, Telefon Görüşmesi ve E-Posta aktiviteleri gerçekleştirilebilir. Firma için harcanan tüm eforu görebilmeniz için gerçekleşecek tüm aktiviteleri DinamikCRM'e kaydetmelisiniz.

İlgili gün, hafta veya ay içerisinde yapılmasını istediğinizi aktiviteleri kaydettiğiniz an planlama işiniz tamamlanmış olur.

4-) Ekip üyeleriniz artık aktivitelere başlayabilir

Ekip üyeleri Mobil Uygulamamızı kullanarak kendilerine atanan aktiviteleri kolayca başlatabilir. Bu arada mobil çalışmak için uygulamamızı indirmek şart değil. DinamikCRM'in responsive yapısı sayesinde cep telefonu veya tabletlerdeki tarayıcılar üzerinden de çalışmak mümkün.

Ekip üyeleri kendilerine verilen e-posta adresi ve şifreyle DinamikCRM'e bağlanarak çalışmaya başlayabilir.
Nasıl hedef tanımlaması yapabilirim?
İçerisinde bulunduğunuz modülün (Örneğin Müşteriler, Teklifler gibi) en üst kısmında bir kupa simgesi göreceksiniz. Bu simge hedefler bölümüne erişiminizi sağlar.

Daha önce tanımladığınız bir hedef yoksa simgeye ilk tıkladığınızda size özel hedefleriniz otomatik olarak oluşacaktır.

Eğer daha önce bu bölüme tıkladıysanız ve/ya tıklamadan hedeflerinizi oluşturmak istiyorsanız sırasıyla;

Kontrol Paneli > CRM Ayarları > Hedefler

bağlantılarını takip ederek hedeflerinizi oluşturabilirsiniz.

Tavsiyemiz bizim tanımladığımız hedeflerle başlayarak zaman içerisinde kendi tanımlarınızı yapmanız yönünde.

Ücretsiz Deneyin

Dijitalleşme ve operasyonel süreçlere daha az zaman ayırın, sadece işinizi büyütmeye odaklanın.

14 Günlük deneme paketimize abone olarak tüm fonksiyonlarımızı ücretsiz olarak deneyin. Beğenirseniz devam edin!

14 Gün Ücretsiz Deneyin

(*) Ücretsiz deneme hesabı için kredi kartı gerekmiyor.