Blog

Online İş Yönetimi uygulaması DinamikCRM'den kobiler ve girişimcilere faydalı kaynaklar

Müşterilerin Farklılaştırılması Ne Demektir?
Müşterilerin Farklılaştırılması Ne Demektir?

Müşteriler şirket faaliyetlerinin sürekliliği için son derece önemlidir. Şirket tarafından sunulan ürün ya da hizmetin alıcıları olan müşteriler, şirketin gelir kalemine doğrudan etki etmektedir. Şirketler için hayati derecede kıymetli olan müşterilerin, doğru bir şekilde tanımlanması ve sınıflandırılması gerekmektedir.


1 gün önce   Oğuzhan Arslan
Şirket Verimliliği Nasıl Artırılır?
Şirket Verimliliği Nasıl Artırılır?

Şirketler için merak edilen en önemli konularından biri ‘şirket verimliliği nasıl artırılır’ sorusudur. Firma verimliliğinin artırılması ifadesi, firmanın daha az maliyetle daha çok çok gelir elde etmesini anlatmaktadır.


5 gün önce   Oğuzhan Arslan
Müşteri İlişkileri Yönetiminin Unsurları Nelerdir?
Müşteri İlişkileri Yönetiminin Unsurları Nelerdir?

Şirketler için en önemli unsurların başında müşteri ilişkileri yönetimi gelmektedir. Şirketlerin sahip olduğu müşteriler, şirketin mali tablolarına doğrudan etki eden bir unsurdur. Bu nedenle müşteri ile şirket arasındaki ilişkinin sağlam temeller üzerine kurulması gerekmektedir.


12 gün önce   Oğuzhan Arslan
CRM Yazılımı Kullanmanın 5 Faydası Nedir?
CRM Yazılımı Kullanmanın 5 Faydası Nedir?

Dijitalleşmenin artık zorunlu olduğu günümüzde, bilgisayar yazılımlarının ne kadar önemli olduğunun hepimiz farkındayız. Şirketler ve tüm ticari oluşumlar için de bu durum geçerlidir. Ticari bir işletme işletenlerin gelir ve gider dengesini koruyarak kar elde etmeleri beklenmektedir.


23 gün önce   Oğuzhan Arslan
CRM Yazılımları İle Şirketler Neler Yapabilir?
CRM Yazılımları İle Şirketler Neler Yapabilir?

Günümüzde şirketlerin, faaliyet gösterdikleri sektörde rekabet içerisinde oldukları bir gerçektir. Müşterilerine en doğru şekilde ulaşan ve müşteri ihtiyaçlarını eksiksiz olarak karşılayabilen şirketler rekabette öne geçmektedir.


34 gün önce   Oğuzhan Arslan
Muhasebede Menkul Kıymetler Grubu Nedir?
Muhasebede Menkul Kıymetler Grubu Nedir?

Muhasebede menkul kıymetler grubu işletmelerin sahip olduğu menkul varlıkları göstermektedir. Bu hesap grubunun içerisinde geçici süreli alınan varlıklar yer almaktadır. İşletmelerin geçici süreli olarak yatırım yapmak amacıyla bu hesap grubundaki aktifleri satın aldıkları görülmektedir.


37 gün önce   Oğuzhan Arslan
Evden Çalışmak Verimli Bir Yöntem mi?
Evden Çalışmak Verimli Bir Yöntem mi?

Pandemi dönemiyle birlikte evden çalışmak konusu tekrar gündeme geldi. Bu dönemde işverenlerin esnek çalışma yöntemlerini uygulamaları, işlerin evden yürütülmesini zorunlu kılmıştır. Evden yürütülen çalışmaların bazı hususlara dikkat edildiğinde daha verimli olduğuna yönelik çalışmalar bulunmaktadır.


46 gün önce   Oğuzhan Arslan
Firmalar İçin Emlak Yönetimi Neden Önemlidir?
Firmalar İçin Emlak Yönetimi Neden Önemlidir?

Emlak yönetimi firmaların portföylerinde bulunan gayrimenkullerin doğru bir şekilde idare edilmesidir. Emlakçılık işiyle uğraşan işletmeler için gayrimenkul yönetimi son derece önemlidir. Günümüzde, mevcut varlıkları arasında çok sayıda gayrimenkul bulunan firmalar da gayrimenkul yönetimi ile ilgilenmektedir.


101 gün önce   Yahya Ekinci
Sigorta Poliçelerinin Takibi Nasıl Yapılır?
Sigorta Poliçelerinin Takibi Nasıl Yapılır?

Bir firma faaliyet gösterdiği sektörden kaynaklı olarak sigorta poliçeleri takibine ihtiyaç duyabilir. Sigorta şirketleri, ifa ettikleri işleri gereği çok sayıda poliçe düzenlemektedir. Bu poliçelerin ayrıntılı bir şekilde kayıtlarının tutulması ve ihtiyaç duyulduğunda poliçeye ait bilgilere ulaşılması son derece önemlidir.


106 gün önce   Yahya Ekinci
Online İş Yönetimi Söz Konusu Olduğunda CRM Avantajları Nelerdir?
Online İş Yönetimi Söz Konusu Olduğunda CRM Avantajları Nelerdir?

Günümüzde sanal mağazaların iş hacminin artması, online iş yönetimi kavramını dikkat çekici bir hale getirmiştir. Artık sanal mağazaların dışında pek çok firmanın online sistemleri kullandığına tanık olmaktayız.


109 gün önce   Yahya Ekinci
Dijital Programlarla Müşteri Memnuniyeti Nasıl Elde Edilir?
Müşteri Memnuniyeti Nedir?

Firmaların kar maksimizasyonu hedefleri doğrultusunda mutlu müşterilere sahip olması, yani müşteri memnuniyeti elde etmesi önemlidir. Müşteriler ile sürdürülebilir ilişkiye sahip olan firmaların devamlılıkları da uzun süreli hale gelmektedir.


144 gün önce   Yahya Ekinci
Dijital Platformlarda Online Asistan Gerçekten Önemli Midir?
Dijital Platformlarda Online Asistan Gerçekten Önemli Midir?

İnternet teknolojilerinin hızla geliştiği günümüzde online asistan kavramı da önemini her geçen gün daha da artırmaktadır. Firmaların ihtiyaç duydukları temel yönetim hizmetleri artık sanal asistanlar aracılığı ile gerçekleştirilmektedir.


154 gün önce   Yahya Ekinci
DinamikCRM Nedir?
DinamikCRM Nedir?

DinamikCRM nedir sorusu iş verimliliğini artırmak isteyenler tarafından oldukça merak edilmektedir. CRM ile bir işletmenin ihtiyaç duyduğu pek çok işlem tek bir platform üzerinden gerçekleştirilebilmektedir.


264 gün önce   Yahya Ekinci
Portal ile Uzaktan Yönetim Artık Daha Kolay
Portal ile Uzaktan Yönetim Artık Daha Kolay

Portal, kullanıcı ve yönetim arasında bir köprü kuran, kullanıcıları ortak bir çatı altında toplayan, etkileşimi artıran, ortak zekayı güçlendiren ve self service hizmetler sunan yeni nesil bir arayüzdür.


284 gün önce   Yahya Ekinci
Kurumsal Hedefler ve NPS İlişkisi

Fanatizm sadece futbol aleminin tekelinde değildir. Firmanıza Bağlı Fanatik Müşteri Yaratmak İstiyor musunuz? O zaman işe müşterilerinize NPS® yaparak başlayın.


557 gün önce   Uğur İpek
Hedef Yönetiminin Gelişiminiz İçin Önemi

Hedef belirlemenin kişilerin gelişimine sağladığı katkı paha biçilmezdir. Bu konudaki görüşlerimiz ve DinamikCRM'in hedef yönetim sürecinize sağlayacağı katkıları öğrenmek için yazımızı okuyabilirsiniz.


618 gün önce   Yahya Ekinci
Etiketleri Kullanarak Verileriniz Bağlayın

Sosyal Medya dünyasından yakınen tanıdığımız etiketlerin (hashtag) CRM süreçlerinde etkin bir şekilde kullanımı ve etiketlerin veriler arası bağlantı kurma gücünden bahsedeceğiz.


738 gün önce   Yahya Ekinci
Abonelik Sistemi Nedir?

Abonelik Sistemiyle ile ilgili temel bilgilere değineceğiz.


903 gün önce   Yahya Ekinci
Karar Ağacı Nedir?

Karar Ağacı (Decision Tree) ağaç yapısı şeklinde basit bir sınıflandırma algoritmasıdır.


1030 gün önce   Yahya Ekinci
Müşteri Skorlama Nedir?

Müşterilerimizi, yarattığı işlem hacmi, gelir, kar, alışveriş sıklıkları, kullanım alışkanlıkları vb. gibi bir çok parametreye bakarak skorlayabiliriz.


1040 gün önce   Yahya Ekinci
Analitik CRM Nedir?

Müşterilerden bilgi toplama, bu bilgileri sınıflandırma ve oluşan bu verilerin kullanılabilir hale gelmesi ne anlama geliyor?


1065 gün önce   Yahya Ekinci
Çağrı Merkezlerinde CRM Kullanımı

Çağrı Merkezlerinde CRM Kullanılıyor mu? En çok hangi özellikler/modüller kullanılıyor?


1082 gün önce   Yahya Ekinci
Şirket İçi İletişimi Güçlendirmenin Yolları
Şirket İçi İletişimi Güçlendirmenin Yolları

Son günlerde yaşadığımız Koronavirüs (COVID-19) salgınından dolayı bir çok şirket uzaktan çalışma planını devreye aldı. Uzaktan çalışmaya geçişle birlikte daha önce kesintisiz bir şekilde devam eden şirket içi iletişim süreçleri bir miktarda olsa aksamaya başladı. Bu yazımızda DinamikCRM ile iletişim süreçlerinizi nasıl güçlendirebileceğinizi paylaştık.


299 gün önce   Yahya Ekinci
CRM Muhasebe Programı Kullanmak Avantajlı mı?
CRM Muhasebe Programı Kullanmak Avantajlı mı?

Firmalar iş süreçlerini belirli aralıklarla kayıt altına almak zorundadır. İş hacmine göre kayıt alma süreleri değişmekle birlikte anlık veriye ihtiyaç duyan firmalar kayıt işlemlerini günlük olarak dahi gerçekleştirebilmektedir. Muhasebe kayıtları belirli aralıklarla firmaların mali durumunu gösteren kayıtlardır.


14 gün önce   Oğuzhan Arslan
CRM Programı Öğrenme İçin Ne Kadar Zaman Ayırmak Gerekiyor?
CRM Programı Öğrenme İçin Ne Kadar Zaman Ayırmak Gerekiyor?

Bulut yazılımlar güvenilir depolama yöntemleri sayesinde son dönemde ilgi gören yazılımlar arasında yer almaktadır. Ticari oluşumlar söz konusu olduğunda bilgiye her yerden erişim sağlamak önemli olmaktadır. Firmalar müşteri ilişkileri takibi sağlayan yazılımları iş süreçlerinde yoğun olarak kullanmaktadır.


17 gün önce   Oğuzhan Arslan
Bulut Tabanlı CRM mi, Sunucu Tabanlı CRM mi Tercih Edilmeli?
Bulut Tabanlı CRM mi, Sunucu Tabanlı CRM mi Tercih Edilmeli?

Günümüzde bulut tabanlı CRM yazılımları hızlı bir şekilde gelişmeye devam etmektedir. Bulut sistemlerden önce sıklıkla kullanılan sunucu tabanlı yazılımlar giderek eski önemini kaybetmektedir. Bulut tabanlı yazılımların sunduğu yenilikler, ticari oluşumlar tarafından artık bulut tabanlı yazılımların tercih edilmesine yol açmaktadır.


32 gün önce   Oğuzhan Arslan
Muhasebe Hazır Değerler Hesabı Nedir?
Muhasebe Hazır Değerler Hesabı Nedir?

İşletmeler için muhasebe hesaplarının doğru bir şekilde tutulması son derece önemlidir. Çünkü herhangi bir işletmenin mevcut durumu hakkında muhasebe kayıtları aracılığı ile bilgi edinilmektedir. Muhasebe kayıtları belirli bir sistematik içerisinde oluşturulmaktadır.


39 gün önce   Oğuzhan Arslan
İşletmelerde Gelir Tablosu Ne İşe Yarar?
İşletmelerde Gelir Tablosu Ne İşe Yarar?

Tüm işletmeler karını artırmak amacıyla faaliyetlerini sürdürmektedir. İşletmeler tarafından faaliyet konusu ürün ya da hizmet satışlarının istikrarlı bir şekilde kayıt altına alınması gerekmektedir. İşletmelerin tüm işlemleri uygun muhasebe hesaplarıyla kaydedilmektedir.


41 gün önce   Oğuzhan Arslan
Bulut Bilişim Nedir?
Bulut Bilişim Nedir?

Bulut bilişim nedir sorusu gelişen teknoloji ile birlikte merak edilen bir konu olmaktadır. Teknolojinin ilerlemesi ile birlikte gerek özel yaşam gerekse iş hayatı sanal ortamlara aktarılmış durumdadır. İş süreçlerinin sanal ortama aktarılması sonucunda bulut yazılımların önemi de artmıştır.


44 gün önce   Oğuzhan Arslan
Stok Takibi İşletmeler İçin Neden Önemlidir?
Stok Takibi İşletmeler İçin Neden Önemlidir?

Stok takibi bir işletmede ürünlerin üretiminin ya da nihai satışının gerçekleştiği durumlarda ihtiyaç duyulan takip sistemidir. Herhangi bir ürün üreten işletmeler, üretim için gerekli olan hammaddenin yeterli miktarda olduğundan emin olmalıdır.


51 gün önce   Oğuzhan Arslan
Online Sipariş Yönetimi Nedir? Ne İşe Yarar?
Online Sipariş Yönetimi Nedir? Ne İşe Yarar?

Siparişe dayalı hizmet sunan firmalar için sipariş yönetimi son derece önemlidir. Günümüzde teknolojinin ilerlemesiyle beraber sipariş süreçlerinin de online sistemlere geçtiği görülmektedir. Online sipariş yönetimine imkan tanıyan yazılımlar sipariş yöntemini kullanan işletmeler için çözümler sunmaktadır.


53 gün önce   Oğuzhan Arslan
İşletmeler İçin Ön Muhasebe Nedir?
İşletmeler İçin Ön Muhasebe Nedir?

Ön Muhasebe işlemleri, işletmelerin finansal durumu hakkında anlık bilgi akışı sağlamaktadır. Genel muhasebe kayıtları için kolaylık sağlayan kayıtlardan oluşmaktadır. İşletmenin faaliyet konusuna göre ön muhasebe kayıtları ve içeriği farklılık gösterebilmektedir.


55 gün önce   Oğuzhan Arslan
DinamikCRM İle Çağrı Merkezi Açılabilir Mi?
DinamikCRM İle Çağrı Merkezi Açılabilir Mi?

CRM yazılımları arasında pek çok özelliği tek bir platform üzerinden sunan DinamikCRM programı, farklı sektördeki firmaların ihtiyaçlarını karşılayan çok sayıda modüle sahiptir. Bu modüller arasında yer alan ‘Çağrı Merkezi’ ile müşteri ilişkileri yönetimi üst düzeyde yapılabilmektedir.


67 gün önce   Yahya Ekinci
CRM Yazılımları İle Personel Yönetimi Yapılabilir Mi?
CRM Yazılımları İle Personel Yönetimi Yapılabilir Mi?

Günümüzde bir firmanın, hangi sektörde faaliyet gösterirse göstersin personel yönetimi ihtiyacı bulunmaktadır. Personelin etkili bir şekilde yönetimi, verimli bir hizmet sunumu ile firmaya sağladığı katkıyı artırmaktadır.


81 gün önce   Yahya Ekinci
DinamikCRM ile Randevu Yönetim Sistemi Kurmak Mümkün Müdür?
DinamikCRM ile Randevu Yönetim Sistemi Kurmak Mümkün Müdür?

Randevuyla çalışan işletmelerin randevu yönetim sistemi ile profesyonel bir yönetim metoduna ihtiyaç duydukları görülmektedir. Randevu ile çalışan firmalar; hastaneler, klinikler, bireysel çalışan doktorlar, güzellik salonları, danışmanlık hizmeti sunan işletmeler, psikologlar ve daha pek çok alanda faaliyet gösteren ticari işletmeler olabilir.


88 gün önce   Yahya Ekinci
CRM Yazılımında Servis Talebi Yönetimi Ne İşe Yarar?
CRM Yazılımında Servis Talebi Yönetimi Ne İşe Yarar?

Servis talebi müşteriler tarafından zaman zaman ihtiyaç duyulan satış sonrası hizmetler nedeniyle gündeme gelebilmektedir. Bilindiği gibi CRM yazılımları farklı özellikleri ile iş yönetimi süreçlerini oldukça kolaylaştırmaktadır.


104 gün önce   Yahya Ekinci
Müşteri İlişkileri Yönetimi Nedir?
Müşteri İlişkileri Yönetimi Nedir?

Günümüzde ticari bir işletme tarafından sunulan ürün ve hizmetlerin kalitesi kadar işletmenin uyguladığı müşteri ilişkileri yönetimi de önemlidir. Müşteri kayıtlarının tutulması, gerekli takiplerin yapılması, işletme yöneticilerine müşterilerle ilgili bildirimlerin zamanında ulaştırılması gibi eylemler bu çerçevede değerlendirilebilir.


119 gün önce   Yahya Ekinci
İş Yönetimi İçin CRM Programları Ne Kadar Etkilidir?
İş Yönetimi İçin CRM Programları Ne Kadar Etkilidir?

Herhangi bir firma için iş yönetimi söz konusu olduğunda tüm sürecin profesyonel bir şekilde planlanması gerekmektedir. Çünkü firmalar gelirlerini artırıp karlarını büyütmekle hedeflerine ulaşabilmektedir. Karını artıramayan firmalar, faaliyet gösterdikleri sektörden uzun dönemde çekilmek durumunda kalabilirler.


129 gün önce   Yahya Ekinci
Akıllı Filtre İle İşlerinizi Kolaylaştırın
Akıllı Filtre İle İşlerinizi Kolaylaştırın

Müşteri Yönetimi ve Satış süreçlerinde başarı için veri analizine dayalı aksiyonların önemi tartışılmaz. Son geliştirdiğimiz Veri Analizi ve Akıllı Filtre özelliği sayesinde DinamikCRM'de yer alan verilerinizi bir çok kriter bazında kolayca süzerek aksiyona dönüştürebilirsiniz.


164 gün önce   Yahya Ekinci
Yeni Nesil Teklif Yönetimi
Yeni Nesil Teklif Yönetimi

DinamikCRM olarak iş yönetiminizi kolaylaştıracak yeni nesil çözümler üretmeye devam ediyoruz. Yeni nesil teklif yönetimi araçlarımızla iş süreçlerinizde fark yaratacağımızı düşünüyoruz.


174 gün önce   Yahya Ekinci
#evdekal Teknoloji Sohbetleri

Korona Virüs'ün bir çoğumuzu evlere hapsettiği karantina günlerinde boş durmadık. Destek ve geliştirme hizmetlerimiz aralıksız devam ederken farklı start-up kurucuları ile video konferanslar gerçekleştirdik. Bizce son derece faydalı bilgilerin aktarıldığı #evdekal Teknoloji Sohbetlerini izlemenizi tavsiye ediyoruz.


285 gün önce   Yahya Ekinci
Harika Bir Müşteri Memnuniyeti Ölçüm Programı: NPS®

İster üretim olsun isterse hizmet olsun yapılan tüm faaliyetlerin kalitesi son derece önemlidir. Çünkü kalite daha çok müşteri ve daha çok kazanç demektir.


680 gün önce   Uğur İpek
Hangi CRM Programı Tercih Edilmeli?
Hangi CRM Programı Tercih Edilmeli?

Müşteri ilişkileri yönetimi firmaların karını yakından ilgilendirmektedir. Bilgisayar yazılımlarının hızlı bir şekilde gelişmesi sonucunda müşteri ilişkileri yönetimi de dijital mecralara taşınmıştır. Müşterilerle firma arasında bir köprü görevi gören bu yazılımlar CRM yazılımları olarak adlandırılmaktadır.


25 gün önce   Oğuzhan Arslan
CRM Programı Nedir? İşletmelere Neler Sunar?
CRM Programı Nedir? İşletmelere Neler Sunar?

Müşteriler ticari işletmeler için hayati bir öneme sahiptir. Firmaların sundukları ürün ve hizmetlerin son kullanıcıları oldukları için firmanın devamlılığını müşteriler sağlamaktadır. İşletmeler için bu kadar önemli olan müşterilerin, profesyonel yazılımlarla takip edilmesi firmalar için faydalı olabilir.


20 gün önce   Oğuzhan Arslan
CRM Programı Fiyatları Neden Değişiklik Gösteriyor?
CRM Programı Fiyatları Neden Değişiklik Gösteriyor?

CRM yazılımları, müşteri ilişkileri yönetimini kolaylaştıran pratik uygulamalardır. İşletmeler bu yazılımlar sayesinde iş kademelerini profesyonel olarak takip edebilmektedir. Piyasada işlevsel özelliklere sahip çok sayıda CRM yazılımı bulunmaktadır.


27 gün önce   Oğuzhan Arslan
Müşteri İlişkileri Yönetimi Nedir? Ne İşe Yarar?
Müşteri İlişkileri Yönetimi Nedir? Ne İşe Yarar?

Müşteri ilişkileri yönetimi nedir sorusunun cevabı işletmeler tarafından hayati bir öneme sahiptir. İşletmeler için müşterilere sunulan hizmetin kaliteli olması son derece önemlidir. Mevcut müşterilere sunulan kaliteli bir hizmet uzun vadede yeni müşterilerin işletmeyi tercih etmesini sağlamaktadır.


48 gün önce   Oğuzhan Arslan
CRM Programları İle Online Sipariş Yönetimi Nasıl Yapılır?
CRM Programları İle Online Sipariş Yönetimi Nasıl Yapılır?

Günümüzde iş yönetimi süreçlerinde teknolojinin sunduğu kolaylıklardan yararlanmak, firmaların performansına katkı sağlamaktadır. CRM programları bu anlamda işletmelerin faaliyet aşamalarına kolaylık sunan yazılımlardır.


57 gün önce   Yahya Ekinci
DinamikCRM ile Öğrenci Veli Bilgilendirme ve Takip Platformu Nedir?
DinamikCRM ile Öğrenci Veli Bilgilendirme ve Takip Platformu Nedir?

DinamikCRM’nin her sektöre uyum sağlayan mevcut yapısı ve kullanışlı modülleri ile iş takip süreçleri verimli bir hale gelmektedir. DinamikCRM ile sunulan öğrenci veli bilgilendirme modülü sayesinde eğitime yönelik hizmet sunan işletmelere pek çok kolaylık sağlanmaktadır.


95 gün önce   Yahya Ekinci
Bir şirketin başarısı, müşteri, çalışan ve firma üçgeninin en iyi şekilde yönetilmesine bağlıdır

Yapılan her işin ister ürün üretin ister hizmet sunun bir çıktısı, müşterisi ve en az bir çalışanı mutlaka vardır. Bunlardan herhangi birinin olmaması ya da aksaması işin sürdürülebilir olmasına tehdit oluştururken yapılan işin kalitesinin de bozulmasına neden olur.


514 gün önce   Uğur İpek
Uzaktan Çalışmaya Hazırlanın

DinamikCRM olarak uzaktan çalışma süreçleriyle ilgili kaslarımızı uzun süredir geliştirmeye devam ediyoruz. Bu yazımızda edindiğimiz deneyimleri sizlerle paylaşacağız.


305 gün önce   Yahya Ekinci
DinamikCRM ile Satış Ekibinizin Aktivite Planlamasını Yapın

DinamikCRM ile satış ekibiniz için aktiviteler oluşturabilir, bu aktiviteler için yapılan üretimleri raporlayabilir ve hatta gösterge paneliniz üzerinden ekibiniz hangi noktada olduğunu bile takip edebilirsiniz.


626 gün önce   Yahya Ekinci
Tek Uygulama Ekranı Kullanmanın Sağladığı 6 Avantaj

Şirketinizde tek uygulama ekranı (SSO yani Single Sign-On) kullanmanın size sağlayacağı avantajlar saymakla bitmez. Bunlardan en önemli olanlarını sizler için derledik. Keyifli okumalar dileriz.


643 gün önce   Yahya Ekinci
DinamikCRM ile Çağrı Merkezimi Nasıl Kurarım?

Bu yazımızda eskiden son derece zor olan fakat günümüzde dakikalar içerisinde hayata geçirebileceğiniz Çağrı Merkezinizi DinamikCRM kullanarak nasıl kurabileceğinizi adımlar halinde özetlemeye çalıştık.


657 gün önce   Yahya Ekinci
Müşterilerinize 3 Adımda Ödeme Linki Gönderin

Ödeme Linkleri özelliğimiz satışını gerçekleştirdiğiniz ürünlerle ilgili kredi kartıyla online tahsilat yapabilmenize olanak sağlıyor. DinamikCRM'in yeni özelliği olan ödeme linklerini devreye alabilmeniz için yapmanız gerekenleri sizler için derledik.


662 gün önce   Yahya Ekinci
Web Sayfanızdan 4 Adımda Yeni Müşteri Talebi Toplamanın Yolları

Bu yazımızda Web sayfanız üzerinden 4 adımda nasıl talep toplayabileceğinizi ve gelen talepleri DinamikCRM üzerinden nasıl aksiyona dönüştürebileceğinizi anlatacağız.


678 gün önce   Yahya Ekinci
DinamikCRM ile Online Tahsilat Nasıl Yapılır?

DinamikCRM kullanarak satışlarınızın online tahsilatını (E-Tahsilat) nasıl yapabileceğinizi sizler için özetledik.


686 gün önce   Yahya Ekinci
Kredi Kartı İle Online Tahsilat Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

DinamikCRM altyapısını kullanarak gerçekleştirdiğiniz online tahsilat işlemleri hakkında sıkça sorulan soruları sizler için derledik.


683 gün önce   Yahya Ekinci
Müşteri Hizmetlerinde En Önemli Adım: CRM Platformu

Mükemmel bir müşteri hizmetleri yaratmanın en önemli adımlarından birisi de müşteriyi tanımaktır... Müşteriyi tanımadan diğer adımlara geçmenin hiç ama hiç bir faydası yoktur.


710 gün önce   Uğur İpek
Yeni Müşteri Kazanımında 6 Dijital Aktivitenin Etkisi

Yeni müşteri kazanımı, Yeni kurulan veya büyüme hedefi olan şirketlerde gündemden hiç düşmeyen konulardan birisidir. Bu yazımda 6 Dijital aktivitenin yeni müşteri kazanımına olan etkisinin üzerinden geçmek istiyorum.


756 gün önce   Yahya Ekinci
Potansiyel Müşteri Nedir?

Potansiyel müşteri nedir? Potansiyel müşteri gerçek müşteriye nasıl dönüştürülür? Başarılı bir dönüşüm süreci için ne yapılmalı gibi sorulara değineceğiz.


868 gün önce   Yahya Ekinci
NPS Nedir?

NPS - Net Promoter Score yani Net Tavsiye Skoru'nun anlam ve önemine değineceğiz.


887 gün önce   Yahya Ekinci
Dijitalleşme Nedir?

Dijitalleşmenin ne demek olduğu, avantajları, önemi ve yapılması gerekenlere değineceğiz.


896 gün önce   Yahya Ekinci
CRM Kullanmanın Şirketinize 8 Faydası

Henüz bir CRM (Müşteri İlişkileri Yönetimi) sistemi kullanmıyorsanız CRM sistemlerinin şirketinize olan 8 faydasını detaylıca incelemenizi tavsiye ediyoruz.


742 gün önce   Yahya Ekinci
Bulut Bilişim Nedir?

Bulut Bilişim (Cloud Computing) ile ilgili temel bilgilere değineceğiz.


908 gün önce   Yahya Ekinci
Tahminleme Nedir?

CRM Sistemimizde oluşan tarihçe sayesinde müşterimizi skorluyor, sınıflandırıyor, yorumluyor ve çeşitli tahminlerde bulunabiliyoruz.


1001 gün önce   Yahya Ekinci
CRM Modülleri Nelerdir?

CRM uygulamasında olmazsa olmaz modüller (özellikler) hakkında bilgi vermek istiyoruz.


1085 gün önce   Yahya Ekinci
CRM Nedir?

Customer Relationship Management, Müşteri İlişikileri Yönetimi ne anlama geliyor?


1113 gün önce   Yahya Ekinci
Operasyonel CRM Nedir?

CRM'nin alt fonksiyonlarından birisi olan Operasyonel CRM ne anlama geliyor?


1119 gün önce   Yahya Ekinci
İş Süreçlerinizde Funnel Kullanımının Önemi
İş Süreçlerinizde Funnel Kullanımının Önemi

Funnel, Satış, Müşteri İlişkileri Yönetimi, İş Geliştirme gibi alanlarda çalışıyorsanız birçok seminer ve eğitimde mutlaka karşınıza çıkmış olan bir tekniktir. Bu yazımda Funnel tekniği hakkında özet bilgiler paylaşacağım.


734 gün önce   Yahya Ekinci
Etkili Zaman Yönetimi İçin 5 Öneri

Günümüzün en başarılı iş insanları başarıya giden yolda etkin zaman yönetiminin önemini vurguluyor. Bu yazımda zaman yönetimi çalışmalarınıza katkı sağlayacağını düşündüğüm bazı önerilerde bulunacağım.


725 gün önce   Yahya Ekinci
Bulut CRM Uygulamalarının Küçük İşletmelere Sunduğu Avantajlar

Bu yazımda Bulut CRM uygulamalarının Küçük işletmelere sunduğu avantajları Geleneksel CRM uygulamalarıyla bir karşılaştırma yaparak paylaşacağım.


719 gün önce   Yahya Ekinci

Ücretsiz Deneyin

Dijitalleşme ve operasyonel süreçlere daha az zaman ayırın, sadece işinizi büyütmeye odaklanın.

14 gün tüm fonksiyonlarımızı ücretsiz ve sınırsızca deneyin.

14 Gün Ücretsiz Deneyin

(*) Ücretsiz deneme hesabı için kredi kartı gerekmiyor.
Yerli Üretim Visa Mastercard