Operasyonel CRM Nedir?

CRM'nin alt fonksiyonlarından birisi olan Operasyonel CRM ne anlama geliyor


Yahya Ekinci 2348 gün önce yazdı...
En iyi anlatım yönteminin bir örnek üzerinden gitmek olduğunu düşünüyorum.

ABC Gıda radarınıza takıldı. Başlangıçta Müşteri Adayı olan bu firmayı hemen sisteminize kayıt ediyorsunuz.

-o-

Siz ya da bu görevi atadığınız -yeni müşteri kazanımından sorumlu- arkadaşınız, satış uzmanınız veya pazarlamacınız sistemdeki ABC Gıda ile Temas'a geçti.

-o-

Temas için bir çok yöntem kullanabilirsiniz. Örneğin firmayı ziyaret etmek, e-posta göndermek, skype, telefon açmak veya faks çekmek gibi. ABC Gıda ile ilgili yaptığınız her temasın sisteme kaydedilmesi çok önemli. Temas girişiminize yanıt aldığınız an ABC Gıda artık bir Potansiyel Müşteri olmuştur.

-o-

Artık ABC Gıda'ya özel Ürünlerinizi / Hizmetlerinizi sunmaya başlayabilirsiniz. Tercih edeceğiniz uygulamada Ürün ve Hizmet yönetim modüllerinin olmasına dikkat etmelisiniz. Buradan Stok Yönetimine kadar gidebilirsiniz.

-o-

Ürün ve Hizmetleri müşteriye sunma işlemine kısaca Teklif Verme diyoruz. CRM uygulamalarında yer alan Teklif Yönetimi araçlarıyla online teklifler verebilir, en önemlisi tekliflerinizi kayıt altına alabilirsiniz. İlk teklifiniz kabul edildiğinde ABC Gıda artık sizin için Müşteri grubundadır. Hayırlı olsun 🙂

-o-

Teklifiniz kabul edildiği için artık bir Satış'a dönüşmüştür. Eğer altyapınız destekliyorsa online Fatura üretebilirsiniz. Günümüzde bir çok yazılım E-Fatura süreçlerini de desteklemektedir.

-o-

CRM üzerinden gerçekleştireceğiniz Satış kayıtları Ciro'nuzu oluşturur. Ciro, uygulamaların Cari Yönetimi araçlarıyla takip edilir. Hatta giderlerinizi de kontrol etmeye başladığınız an Ön Muhasebe sistemine de sahip olursunuz. Şirketiniz yönetmek çok daha kolaylaşır.

Yukarıdaki senaryo basit bir Operasyonel CRM sürecini anlatmaktadır. Unutmayın bu senaryo çok daha genişletilebilir.
Son Blog Yazılarımız Yeni 2023 Yılı DinamikCRM İçin Nasıl Geçti? Müşteri Başarısı Neden Bu kadar Önemli Bir Hale Geldi? Otantik: 2023’ün Favori Kelimesi Oldu Satış Sonrası Destek ve Müşteri Yönetimi CRM Uygulamalarında Veri Güvenliği ve Önemi İş Süreçleri Daha Pratik Hale Nasıl Getirilebilir? ChatGpt ile Muhasebe Kaydı Yapılabilir mi? Başarılı Girişimci Hangi Uygulamaları Kullanmalı? Yapay Zekanın Geldiği İleri Bir Seviye: ChatGPT Nedir? Günlük Satışları Arttırmak İçin Fikirler Şirket Yazılım Programları Yöneticilerin En Önemli Yardımcısı Verimli İş Yönetimi Nasıl Sağlanır? Ön Muhasebe Kayıtları İçin Yazılım Gerekli mi? Şirket Başarısı İçin Doğru Yazılım Tercihi Başarılı Müşteri İletişimi Nedir? Nasıl Yapılır? Firmalar Müşteri Memnuniyeti Elde Etmek İçin Nelere Dikkat Etmeli? Kurumsal Firmalar Başarı İçin Nelere Dikkat Etmeli? Okul Bilgi Sistemi Yönetiminde Yazılım Tercihi Nasıl Yapılmalı? Feedback Almak İçin Hangi Yöntemler Kullanılabilir? Dijital Yazılımlarla İş Hayatında Başarılı Olmak! Firmalar İçin Müşteriye Ulaşma Yöntemleri Nelerdir? Online Ödeme Alma Yöntemleri İle İşinizi Geliştirebilirsiniz! Firmalar İçin Geri Bildirim Neden Önemlidir? Firmalar Evrak Takip İşlerini Ne Kadar Önemsemeli? İş Sürekliliği Sağlamak İçin Yazılımlar Faydalı mı? Firmalar Servis Talebi Yönetiminde Nelere Dikkat Etmeli? Müşteri Memnuniyeti Ölçümü İçin Hangi Yöntemler Kullanılabilir? Doğru Bir Çağrı Kayıt Programı Hangi Özelliklere Sahip Olmalı?