NPS ®

NPS® modülü sayesinde hesabınızda kayıtlı tüm firma, müşteri, kişi ve çalışanlara sadece birkaç tıklama ile Net Promoter Score - Net Tavsiye Skoru anketi yapabilirsiniz.

NPS® modülü sayesinde hesabınızda kayıtlı tüm firma, müşteri, kişi ve çalışanlara sadece birkaç tıklama ile Net Promoter Score - Net Tavsiye Skoru anketi yapabilirsiniz.
NPS’in açılımı Net Promoter Score ® yani Net Tavsiye Skoru’dur. Net Tavsiye Skoru’nu Nihai Soru şeklinde özetleyebiliriz.

NPS, 2003 yılında Frederick F. Reichheld tarafından bulunmuştur. Frederick F. Reichheld, NPS’ten Büyümeniz için gerekli tek skor şeklinde bahseder.

NPS, marka ve müşteri arasında doğrudan bir ilişki köprüsü kurar. Müşteri, marka/ürün/hizmet veya servisi değerlendirebildiği için kendini daha değerli hisseder. Markaya yakınlaşır. Müşterisini dinleyerek aksiyon alan markanın ise büyüme yolu açılır.
Katılımcılar verdikleri puana göre 3 farklı grup altında toplanıyor.

0-6 aralığı Kötüleyenler (Detractors)
7 ve 8 Pasifler (Passives)
9 ve 10 Destekleyenler (Promoters)

Bu grupları incelediğimizde,

Kötüleyenler

Bu katılımcı grubu aldığı hizmeti beğenmeyen ve muhtemelen çevresine yaşadığı olumsuzluklardan bahsedecek olan müşteri grubudur. Bu grubun yaptığı yorumlar tek tek okunmalı ve gerekli aksiyonlar alınmalıdır.

Pasifler

Bu grup aldığı hizmetle ilgili olumlu veya olumsuz bir görüşe sahip değildir ve/ya beyan etmeyeceklerdir. Bir bakıma Nötr grup diyebiliriz. Hizmet kalitesinde ufak bir problem yaşandığında bu müşteriler Kötüleyenler arasında yer alacaktır.

Destekleyenler

Aldıkları hizmetten memnun olup memnuniyetlerini çevreleriyle paylaşacak olan gruptur. Tüm markaların müşterilerini görmek istediği grup :-)
Apple, Starbucks, Shell ve Lego gibi global ölçekli bir çok firma bu yöntemi kullanıyor.

DinamikCRM markaların kullanabileceği hazır bir NPS altyapısı sunmaktadır. Bu altyapı sayesinde sadece birkaç tıklama ile kendi NPS anketlerinizi yayınlayarak müşterilerinizle yakınlaşmaya başlayabilirsiniz. Bu altyapı ile tüm hesaplar ve analizler otomatik olarak gerçekleşiyor.