Karar Ağacı Nedir?

Karar Ağacı (Decision Tree) ağaç yapısı şeklinde basit bir sınıflandırma algoritmasıdır.


Yahya Ekinci 2259 gün önce yazdı...
Karar Ağacı (Decision Tree) ağaç yapısı şeklinde basit bir sınıflandırma algoritmasıdır.

Firmanızın dinamiklerine göre yada yukarıda bahsettiğim skorlama yöntemlerini kullanarak basit karar ağaçları oluşturabilirsiniz. Bu sayede input değere göre çok hızlı sınıflandırma yaparak karar alabilir, hatta tahminlerde bulunabilirsiniz.

Basit bir örnek vermek gerekirse;

  • Müşterinin geliri yok ya da çok düşük ise Yüksek Risk grubuna girer ve hiç bir ürün/kampanya sunulmaz.
  • Geliri 15$ – 35K$ arası ise önce Kredi Geçmişine bakılır. Kredi Geçmişi iyi ise Orta Risk grubuna girer ve bu gruba uygun ürün/kampanyalar sunulur.
  • Gelir 35K$ üzeri ise Kredi Geçmişi ne olursa olsun Orta ve Düşük Risk grubuna girer. Bu müşteri en geniş ürün/hizmet/kampanya yelpazesinden faydalanabilir.

Demek ki; Gelir en önemli parametrelerden biriymiş.

Biraz daha fikir vermesi amacıyla Smartdraw firmasının karar ağacı oluşturma servisini inceleyebilirsiniz.
Son Blog Yazılarımız Yeni 2023 Yılı DinamikCRM İçin Nasıl Geçti? Müşteri Başarısı Neden Bu kadar Önemli Bir Hale Geldi? Otantik: 2023’ün Favori Kelimesi Oldu Satış Sonrası Destek ve Müşteri Yönetimi CRM Uygulamalarında Veri Güvenliği ve Önemi İş Süreçleri Daha Pratik Hale Nasıl Getirilebilir? ChatGpt ile Muhasebe Kaydı Yapılabilir mi? Başarılı Girişimci Hangi Uygulamaları Kullanmalı? Yapay Zekanın Geldiği İleri Bir Seviye: ChatGPT Nedir? Günlük Satışları Arttırmak İçin Fikirler Şirket Yazılım Programları Yöneticilerin En Önemli Yardımcısı Verimli İş Yönetimi Nasıl Sağlanır? Ön Muhasebe Kayıtları İçin Yazılım Gerekli mi? Şirket Başarısı İçin Doğru Yazılım Tercihi Başarılı Müşteri İletişimi Nedir? Nasıl Yapılır? Firmalar Müşteri Memnuniyeti Elde Etmek İçin Nelere Dikkat Etmeli? Kurumsal Firmalar Başarı İçin Nelere Dikkat Etmeli? Okul Bilgi Sistemi Yönetiminde Yazılım Tercihi Nasıl Yapılmalı? Feedback Almak İçin Hangi Yöntemler Kullanılabilir? Dijital Yazılımlarla İş Hayatında Başarılı Olmak! Firmalar İçin Müşteriye Ulaşma Yöntemleri Nelerdir? Online Ödeme Alma Yöntemleri İle İşinizi Geliştirebilirsiniz! Firmalar İçin Geri Bildirim Neden Önemlidir? Firmalar Evrak Takip İşlerini Ne Kadar Önemsemeli? İş Sürekliliği Sağlamak İçin Yazılımlar Faydalı mı? Firmalar Servis Talebi Yönetiminde Nelere Dikkat Etmeli? Müşteri Memnuniyeti Ölçümü İçin Hangi Yöntemler Kullanılabilir? Doğru Bir Çağrı Kayıt Programı Hangi Özelliklere Sahip Olmalı?