Müşteri İlişkileri Yönetimi Nedir? Ne İşe Yarar?

Müşteri ilişkileri yönetimi nedir sorusunun cevabı işletmeler tarafından hayati bir öneme sahiptir. İşletmeler için müşterilere sunulan hizmetin kaliteli olması son derece önemlidir. Mevcut müşterilere sunulan kaliteli bir hizmet uzun vadede yeni müşterilerin işletmeyi tercih etmesini sağlamaktadır.


Oğuzhan Arslan 1033 gün önce yazdı...
Müşteri İlişkileri Yönetimi Nedir? Ne İşe Yarar?
Müşteri ilişkileri yönetimi nedir sorusunun cevabı işletmeler tarafından hayati bir öneme sahiptir. İşletmeler için müşterilere sunulan hizmetin kaliteli olması son derece önemlidir. Mevcut müşterilere sunulan kaliteli bir hizmet uzun vadede yeni müşterilerin işletmeyi tercih etmesini sağlamaktadır. Müşteri ilişkileri yönetimi, işletme tarafından sunulan hizmetin daha iyi bir şekilde sunulması adına dikkate alınmalıdır.

Müşteri ile firma arasında sağlam bir bağ kurulması müşteri ilişkileri yönetimi ile mümkündür. Bu nedenle bu alanda yapılan çalışmalar firmalar tarafından hassasiyetle yürütülmelidir. Rekabetin olduğu her alanda firmaların, müşterilerinin gözünde farklılaşması gerekmektedir. Müşterilerine önem veren, sunduğu hizmeti farklı kılan tüm firmalar uzun vadede karını artıracaktır. Yani kaliteli bir Müşteri ilişkileri yönetimi ve Karlılık arasında doğru orantı bulunmaktadır.

Müşteri İlişkileri Yönetimi Nedir? Müşteri İlişkileri Yönetimi Ne İş Yapar?

Müşteri İlişkileri Yönetimi Nedir? Müşteri İlişkileri Yönetimi Ne İş Yapar?
Müşteri ilişkileri yönetimi nedir sorusu kadar Müşteri ilişkileri yönetimi ne iş Yapar sorusunun cevabı da merak edilmektedir. Bir işletmenin herhangi bir pazara giriş yapması, bu pazarda tutunması ve karını artırması müşteri ilişkileri yönetimi ile mümkündür. İşletmeler uyguladıkları metotlarla müşteri ilişkilerini verimli yönetebilmelidir. Bu faaliyetler kapsamında müşterilerin tanınması, müşteri ihtiyaçlarının doğru anlaşılması ve müşteri talebine uygun ürünlerin geliştirilmesi hedeflenmelidir. Müşteri ilişkileri yönetimi söz konusu olduğunda işletmelerin uğraş halinde olduğu alan sayısı artmaktadır.

  • Satış ve pazarlama
  • Muhasebe
  • Üretim
  • Lojistik destek
  • Diğer faaliyetler
Müşteri İlişkileri Yönetimi Örnekleri Ne İşe Yarar?

Müşteri İlişkileri Yönetimi Örnekleri Ne İşe Yarar?
Müşteri ilişkileri yönetimi örnekleri sayesinde işletmeler müşterileriyle iyi ilişkiler kurabilmektedir. Ayrıca bu faaliyetler; müşteri bağımlılığı oluşturmak, mevcut müşterilerle ilişkileri yürütebilmek, yeni müşterilere sahip olmak, müşterilerin ihtiyaçlarına ve isteklerine uygun hareket etmek, müşterilerin kendilerini özel hissetmelerini sağlamak, işletmeye fayda üretmek, müşteri değeri oluşturmak, pazarlama çalışmalarını planlamak ve bunları uygulamak, işletmede farklılaşmayı sağlamak gibi faydalar sağlamaktadır.

Müşteri ilişkileri yönetimi kapsamında müşterilerin ne istediğini doğru anlamak için eldeki veriler analiz edilmektedir. Yapılan çalışmalar sonucunda doğru yönetim stratejileri ortaya koyulmaktadır. Müşteri ilişkileri yönetimi nedir sorusu kadar süreç boyunca müşteri taleplerinin ve geri bildirimlerin nasıl doğru bir şekilde tespit edilmesi gerektiği sorusunun cevabı da işletmeler için önemli sayılmaktadır.

Bir sonraki yazımızda görüşmek üzere.