Online Sipariş Yönetimi Nedir? Ne İşe Yarar?

Siparişe dayalı hizmet sunan firmalar için sipariş yönetimi son derece önemlidir. Günümüzde teknolojinin ilerlemesiyle beraber sipariş süreçlerinin de online sistemlere geçtiği görülmektedir. Online sipariş yönetimine imkan tanıyan yazılımlar sipariş yöntemini kullanan işletmeler için çözümler sunmaktadır.


Oğuzhan Arslan 1282 gün önce yazdı...

Siparişe dayalı hizmet sunan firmalar için sipariş yönetimi son derece önemlidir. Günümüzde teknolojinin ilerlemesiyle beraber sipariş süreçlerinin de online sistemlere geçtiği görülmektedir. Online sipariş yönetimine imkan tanıyan yazılımlar sipariş yöntemini kullanan işletmeler için çözümler sunmaktadır. İdari süreçlerin yazılım teknolojisi ile bir araya gelmesi sonucunda online sipariş yönetim sistemleri ortaya çıkmıştır.

Bu durumda online sipariş yönetimi nedir ve ne işe yaramaktadır sorularının cevapları merak edilmektedir. Online sipariş yönetimi, bir bulut yazılımı olan DinamikCRM ile kullanıcılara sağlanan ek bir modüldür. Online sipariş yönetimi sayesinde siparişe dayalı hizmet sunan firmaların sipariş takipleri yazılım üzerinden gerçekleşmektedir. DinamikCRM işletmelere, siparişin müşteri tarafından verilmesinden müşteriye teslim edilmesine kadar tüm süreci takibe imkan tanımaktadır.

Online Sipariş Yönetimi Ne İşe Yarar?

Online Sipariş Yönetimi Ne İşe Yarar?
Online sipariş yönetimi nedir sorusu kadar bu sistemin ne işe yaradığı da merak edilen bir konudur. DinamikCRM tarafından sunulan sipariş yönetim modülü sayesinde müşterilerden gelen tüm siparişler kayıt altına alınmaktadır. Siparişlerin kayıt altına alınması, işletmelerin iş verimliliklerine katkı sağlamaktadır. DinamikCRM ile sunulan sipariş yönetimi modülünde ürün yönetimi paneli de yer almaktadır. Bu sayede sipariş yönetimi yaparken aynı zamanda ürün yönetimi de işletmeler tarafından yerine getirilmektedir.

Sistem üzerinden işletmelere gelen tüm siparişler, sipariş durumu bazında filtrelenebilmektedir. Böylece hazırlık aşamasında olan siparişler, firma tarafından anında listelenebilir. Mevcut siparişler üzerinden işlem yapılabildiği gibi geçmiş siparişlerde de düzenleme işlemleri yapılabilmektedir. Önceki siparişlere yönelik daha önce hangi süreçlerin yaşandığı ve işlemlerin kim tarafından gerçekleştirildiği modül sayesinde anlık olarak görüntülenebilmektedir.

Sipariş Yönetimi Hangi Cihaz Üzerinden Yapılabilir?

Sipariş Yönetimi Hangi Cihaz Üzerinden Yapılabilir?
Bulut yazılımlar arasında yer alan DinamikCRM, online sipariş yönetim modülünü internetin olduğu her cihazda kullanıma imkan tanımaktadır. Bir işletmedeki teslimat görevlisi dahi sipariş takip sürecine entegre olabilmektedir. Mobil cihaz üzerinden DinamikCRM paneline girebilen teslimat görevlisi, siparişin teslim edildiği zamana uygun bir kayıt oluşturabilmektedir.

DinamikCRM tarafından sunulan online sipariş yönetimi modülü sayesinde siparişe dayalı hizmet sunan işletmelerin hizmet süreci pratik bir hale gelmektedir. İşletmelerin verimlilikleri artmakta ve verimlilik artışı sonucunda da firmaların gelirleri bu durumdan olumlu anlamda etkilenmektedir. Online sipariş yönetimi nedir sorusuna daha ayrıntılı cevap arayan işletmeler için DinamikCRM tarafından sunulan online sipariş yönetimi modülünü 14 gün boyunca ücretsiz deneme imkanı bulunmaktadır.

Bir sonraki yazımızda görüşmek üzere.
Son Blog Yazılarımız Yeni 2023 Yılı DinamikCRM İçin Nasıl Geçti? Müşteri Başarısı Neden Bu kadar Önemli Bir Hale Geldi? Otantik: 2023’ün Favori Kelimesi Oldu Satış Sonrası Destek ve Müşteri Yönetimi CRM Uygulamalarında Veri Güvenliği ve Önemi İş Süreçleri Daha Pratik Hale Nasıl Getirilebilir? ChatGpt ile Muhasebe Kaydı Yapılabilir mi? Başarılı Girişimci Hangi Uygulamaları Kullanmalı? Yapay Zekanın Geldiği İleri Bir Seviye: ChatGPT Nedir? Günlük Satışları Arttırmak İçin Fikirler Şirket Yazılım Programları Yöneticilerin En Önemli Yardımcısı Verimli İş Yönetimi Nasıl Sağlanır? Ön Muhasebe Kayıtları İçin Yazılım Gerekli mi? Şirket Başarısı İçin Doğru Yazılım Tercihi Başarılı Müşteri İletişimi Nedir? Nasıl Yapılır? Firmalar Müşteri Memnuniyeti Elde Etmek İçin Nelere Dikkat Etmeli? Kurumsal Firmalar Başarı İçin Nelere Dikkat Etmeli? Okul Bilgi Sistemi Yönetiminde Yazılım Tercihi Nasıl Yapılmalı? Feedback Almak İçin Hangi Yöntemler Kullanılabilir? Dijital Yazılımlarla İş Hayatında Başarılı Olmak! Firmalar İçin Müşteriye Ulaşma Yöntemleri Nelerdir? Online Ödeme Alma Yöntemleri İle İşinizi Geliştirebilirsiniz! Firmalar İçin Geri Bildirim Neden Önemlidir? Firmalar Evrak Takip İşlerini Ne Kadar Önemsemeli? İş Sürekliliği Sağlamak İçin Yazılımlar Faydalı mı? Firmalar Servis Talebi Yönetiminde Nelere Dikkat Etmeli? Müşteri Memnuniyeti Ölçümü İçin Hangi Yöntemler Kullanılabilir? Doğru Bir Çağrı Kayıt Programı Hangi Özelliklere Sahip Olmalı?