Dijitalleşme Nedir?

Dijitalleşmenin ne demek olduğu, avantajları, önemi ve yapılması gerekenlere değineceğiz.


Yahya Ekinci 1879 gün önce yazdı...
Dijitalleşme, ulaşılabilir bilgilerin ve varolan kaynaklarınızın (örneğin dokümanlarınız, dosyalarınız, süreçleriniz) bir bilgisayar tarafından okunabilecek şekilde dijital ortama aktarılması sürecine verilen addır.

Dijitalleşmenin önemi nedir?

Bilgileriniz ve varlıklarınızı dijital ortama aktardıkça aslında süreçlerinizide dijital ortama alarak daha modern ve yenilikçi bir bakış açısıyla hizmet vermeye başlıyorsunuz. İş yapış biçiminiz ciddi bir değişime uğruyor. Dijitalleştikçe süreçlerinizi daha sistematik bir şekilde ele alabiliyor (bir bakıma iyileştiriyor), kurumsal hafızanızı yaratıyor ve tüm bu değerlerinize kolaylıkla erişebiliyorsunuz.

Örneğin Müşteri Bilgilerinizi veya Ürünlerinizi kişisel bilgisayarınızda saklamak yerine ve/ya Insan Kaynakları süreçlerinizi kağıt ortamında yürütmek yerine yerine Online Crm Yazılımı üzerine yüklediğinizde Dijitalleşme sürecine bir adım daha yaklaşmış olursunuz.

Dijitalleşmenin avantajları nelerdir?

Dijital dönüşüm yolunda attığınız adımlar; verimlilikten güvenliğe, ortak çalışma çalışma kültürünü yaygınlaştırmaktan maliyet avantajına kadar bir çok avantajı beraberinde getirecektir. Özellikle Endüstri 4.0'ın bolca konuşulduğu -hatta bazı ülkelerin faaliyete geçme noktasında olduğu- şu günlerde dijital dönüşüm sürecinize bir an önce başlamanızı tavsiye ediyoruz.

Günümüzde ciddi bir çaba harcayarak yaptığınız (veya yapmadığınız) yeni müşteri kazanımı ve/ya satış süreçlerini dijital ortama aktarak işlerinizi rahatlıkla yürütebilir hemde dijital bir işletme olma yolunda ciddi bir adım atmış olursunuz.

Daha önce yayınladığımız Bulut Bilişim ve Abonelik Sistemi yazılarımızda tüm bu avantajlardan bolca bahsetmiştik.

Dijitalleşmek için yapılması gerekenler nelerdir?

  • Öncelikle mevcut durumunuzun bir resmini çekerek Dijitalleşmenin Neresinde olduğunuzu belirleyin.
  • Mevcut durum analizi sonrası Dijitalleşme Stratejinizi belirleyin.
  • Tüm çalışanlara, ekip arkadaşlarınıza, üst seviye yöneticilere Dijitalleşmenin Öneminden bahsedin. Süreç boyunca yalnız kalmamaya gayret edin.
  • Yeni dijital yetkinlikler geliştirin, Örneğin artık tasarım ve veriye dayalı sonuçlar üzerinden konuşmaya başlayın.
  • Attığınız adımlarının sonuçlarını önceki dönemle karşılaştırmalı olarak raporlayın.

Tüm bu adımlar şirketinizde yeni bir Dijitalleşme Ekosistemi oluşturmanızı yardımcı olacaktır.

Umarım faydalı bir yazı olmuştur. Dijitalleşme sürecinde yardım ihtiyacı hissetmeniz durumunda benimle her zaman iletişime geçebilirsiniz.